Wyjścia

 

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, Gliwice październik 2016

W dniu 08.10.2016 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach po raz kolejny odbyła się Noc Naukowców. W wyjeździe zorganizowanym przez Łukasza Libudę wzięli udział uczniowie klas 5b, 6a oraz 6c.

Wzięli oni udział w pokazach z chemii, eksperymentach z fizyki, mogli zobaczyć bezzałogowe obiekty latające z Hight Flyers oraz bolidy konstruowane na Politechnice Ślaskiej. Ponadto wzięli udział w eksperymentach dotyczących elektryczności oraz w wykładzie dotyczącym robotyki.

 

Tutaj dostępne są zdjęcia z tego wydarzenia.


Święto liczby PI - marzec 2016

W dniu 14.03.2016 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyły się obchody Święta Liczby Pi. W wyjeździe zorganizowanym przez Łukasza Libudę wzięli udział uczniowie klas 5a oraz 6b. Wzięli oni udział w pokazach z chemii, fizyki (doświadczenia dotyczące ciśnienia oraz pokazy z ciekłym azotem). Ponadto na Wydziale Matematyki mogli samodzielnie zaprogramować roboty Lego Mindstorms oraz rozwiązać zagadki logiczne w Kawiarni Szkockiej za rozwiązanie których mogli zdobyć Pi-niądze za które można było później kupić Pi-ciastka.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są tutaj.


Wycieczka do schronu CEZ


Interaktywna wystawa „Lecimy w kulki"

29 stycznia 2014 r. uczniowie klasy 6c - razem z dr Beatą Tyszką-Skorek i mgr Markiem Dzieżą - odwiedzili interaktywną wystawę „Lecimy w kulki" w Katowicach.
Wystawa pobudziła wyobraźnię dzieci i nauczyła kreatywności poprzez dobrą zabawę. Jedno popchnięcie kulki wprawiało maszyny w bardzo ciekawy i efektowny rodzaj ruchu z reakcją łańcuchową. Można było zobaczyć eksponat zrobiony z klocków lego i zagrać w ciekawszą wersję bilardu. Uczniowie zapoznali się z pojęciem energii potencjalnej i kinetycznej. Poćwiczyli zręczność i opanowanie.
Wspaniałą zabawką okazał się duży lejek, w którym raz puszczona kulka kręci się coraz szybciej, aż wpadnie do środka. Urządzenie to pokazało, jak działa przyciąganie grawitacyjne.
Pierwszy raz wszyscy mogli zobaczyć zegar kulkowy. Jego cechą charakterystyczną jest brak cyferblatu i wskazówek, w miejsce których pojawiają się korytka i kule. Kolejne kulki przesuwają się w taki sposób, że te ułożone na wyższych kondygnacjach pokazują minuty, a te na najniższej - godzinę.
Zachęcam Was do zobaczenia zdjęć z wystawy oraz krótkiego filmu - tutaj.


 

kulki_02.jpgkulki_11.jpgkulki_04.jpgkulki_10.jpgkulki_09.jpgkulki_14.jpgkulki_13.jpgkulki_07.jpgkulki_15.jpgkulki_08.jpgkulki_06.jpgkulki_03.jpgkulki_12.jpgkulki_05.jpgkulki_01.jpg


 

Opracowała: dr Beata Tyszka-Skorek


Interaktywna wystawa objazdowa „Umysł przyłapany” – Centrum Nauki Kopernik

          29 października 2014 r. uczniowie klasy 6c - razem z mgr Gabrielą Podstawą i dr Beatą Tyszką- Skorek - odwiedzili interaktywną wystawę „Umysł przyłapany” w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości.         

          Dzieci przekonały się, że całe ciało człowieka przenosi dźwięki. Każdy przetestował swój łokieć i dowiedział się, że może być on przedłużeniem ucha.

Czytaj więcej: Wystawa interaktywna - "Umysł przyłapany" - 10.2014


OSF2014 1824 września 2014 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum Sportowego wzięli udział w „Osobliwościach Świata Fizyki”, które odbyły się w Zakładzie Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Opiekunami grupy były mgr M. Pawelczyk, mgr D. Kopczyńska, mgr H. Pilśniak oraz dr B. Tyszka - Skorek. Pokazy prowadzili znani wykładowcy: prof. dr hab. Ewa Talik, prof. dr hab. Bogusław Fugiel oraz dr Aneta Szczygielska.

Czytaj więcej: Osobliwości Świata Fizyki 2014


SzkPolicji2014 07Dzień otwarty Szkoły Policji w Katowicach

13 czerwca 2014 roku uczniowie klasy 5c szkoły podstawowej wzięli udział w dniu otwartym w Szkole Policji. Wyjście zorganizowali dr Beata Tyszka – Skorek i mgr Marcin Nowok.

Czytaj więcej: Dzień otwarty Szkoły Policji w Katowicach - 06.2014


 

  

                                                                    Lekcja w Planetarium                                                                                             

  24 kwietnia 2014r. klasy 1-3 szkoły podstawowej   pod pobrane opieką swoich wychowawców wybrały się na lekcję do Planetarium w Chorzowie pt: „Królestwo planet”. Podczas dwugodzinnej lekcji uczniowie próbowali zgłębić tajniki tego, co pojawia się na naszym niebie. Dowiedzieli się i zobaczyli,

co to jest widnokrąg, zenit,  Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata. Poznali Układ Słoneczny i jego składniki. Planety bliższe i dalsze.

Czytaj więcej: Planetarium

 


 

 

W dniu 12 marca 2014 r. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy odbyły się spotkania z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkanie odbyło się w trzech grupach, uczniowie, nauczyciele, rodzice. Organizatorem spotkania był ZSS nr 2 w Chorzowie. Oprócz uczniów klas II naszego Gimnazjum w spotkaniu uczestniczyli jeszcze uczniowie 3 innych chorzowskich szkół.

Pani Sędzia przez 30 lat orzekała w sądzie karnym i okazuje się, że z roku na rok rośnie przestępczość wśród dzieci i młodzieży, opowiedziała dzieciom, o różnych sytuacjach, jakie mogą się przydarzyć każdemu, powiedziała co robić, by uniknąć konfliktu z prawem. Przykłady, które podawała Pani Sędzia, były to autentyczne sprawy z sali sądowej. Wszyscy wiemy, że nieznajomość prawa, nie chroni nas przed konsekwencjami za popełnione czyny, dlatego Pani Sędzia postanowiła spotykać się z młodzieżą, by uświadomić jej, jakie zachowania mogą zaprowadzić na ławę oskarżonych. Namawiała, by przerywać zmowy milczenia, by przełamywać złe zasady i nie ukrywać problemów.

Spotkanie z Panią Sędzią było zachętą dla wszystkich uczestników do refleksji, zwrócenia uwagi na młodego człowieka i jego problemy, zwiększenia świadomości prawnej w społeczeństwie. Takie spotkania to wspaniały sposób na prawną edukację młodych ludzi. Pani Sędzia czyni starania, by do szkolnych programów wprowadzić edukację prawną, co pozwoliłoby uświadomić młodzieży konsekwencje karne ich czynów i w dużym stopniu zapobiegać demoralizacji.

 

005.jpg002.jpg004.jpg003.jpg001.jpg


 

VI Chorzowski Festiwal Nauki 2014

         VI Chorzowski Festiwalu Nauki odbywa się pod hasłem „Ziemia – Człowiek – Technika”. Daje on możliwość zapoznania się z różnymi dziedzinami wiedzy i upowszechnienia jej wśród wszystkich mieszkańców.

         31 marca 2014 r.- podczas Chorzowskiego Festiwalu Nauki- uczniowie klasy 5c szkoły podstawowej, razem z nauczycielkami dr Beatą Tyszką – Skorek i mgr Ewą Olszewską, obejrzeli pokaz chemiczny oraz wysłuchali wykładu dr Andrzeja Boczarowskiego „Co się dzieje z klimatem, proszę Pana?”. Dzieci dowiedziały się między innymi o związku zachmurzenia z przestrzenią kosmiczną, o anomaliach pogodowych oraz zagrożeniu kolejną epoką lodowcową.

         Zachęcam do obejrzenia zdjęć z pokazów.

 

FestiwalNauki2014_11.jpgFestiwalNauki2014_10.jpgFestiwalNauki2014_09.jpgFestiwalNauki2014_03.jpgFestiwalNauki2014_08.jpgFestiwalNauki2014_13.jpgFestiwalNauki2014_06.jpgFestiwalNauki2014_05.jpgFestiwalNauki2014_12.jpgFestiwalNauki2014_07.jpgFestiwalNauki2014_04.jpgFestiwalNauki2014_01.jpgFestiwalNauki2014_02.jpg

               Opracowała: dr Beata Tyszka - Skorek