Wycieczki

Święto Liczby Pi

PI 2014 0113 marca 2014 roku uczniowie klasy 5c szkoły podstawowej uczestniczyli w obchodach Święta Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wyjście zorganizowały dr Beata Tyszka – Skorek i mgr Natalia Laskiewicz.

Dzieci brały udział w warsztatach zatytułowanych: „Domowa biofizyka molekularna”, „Delfiny, nietoperze i roboty” oraz „Baw się z nami robotami”.

 

            Biofizyka jest uważana za jedną z najnowszych dziedzin nauki, która łączy w sobie fizykę, chemię i biologię. Okazuje się, że każdy może zostać biofizykiem. Dzieci zapoznały się z pracą w laboratorium, a następnie samodzielnie przeprowadziły izolację DNA z otrzymanego materiału biologicznego.

            Ludzie słyszą dźwięki o częstotliwości w zakresie od 16 Hz do 20000 Hz. Dźwięki, których częstotliwość jest mniejsza od 20 Hz, nazywamy infradźwiękami, zaś te powyżej 20000 Hz – ultradźwiękami.

            Ultradźwięki wykorzystywane są między innymi w medycynie. Ultrasonograf (USG), służący do obrazowania wnętrza naszego organizmu, wysyła falę dźwiękową w głąb ciała i nasłuchuje odbitego echa. Emitowane przez głowicę USG ultradźwięki odbijane są przez tkanki w różny sposób, który zależy głównie od ich gęstości. Głowica rejestruje odbity sygnał i przekazuje go do komputera. W najnowocześniejszym badaniu USG uzyskujemy trójwymiarowy obraz.

            Uczniowie dowiedzieli się również, że roboty wykorzystują ultradźwięki do przemieszczania się. Za pomocą programu komputerowego zaprojektowali sposób poruszania się pojazdu zbudowanego z klocków Lego. Warsztaty zainteresowały nawet dyrektora Instytutu Matematyki – prof. dr hab. Macieja Sablika.

Opracowała: dr Beata Tyszka - Skorek