Wycieczki

Zagadki optyki w Instytucie Fizyki

19 listopada 2013 r. uczniowie klas II i III gimnazjum pod opieką dr B. Tyszki-Skorek wzięli udział w interaktywnej wystawie „Zagadki optyki”.

Czy światło jest cząsteczką lub falą, na czym polegają złudzenia optyczne, jak powstaje tęcza – na te pytania młodzież mogła znaleźć odpowiedź podczas oglądania i eksperymentowania.

Ekspozycja została podzielona na 23 stanowiska interaktywne. Każde z nich poświęcone jest innemu zjawisku. "Można zobaczyć jak powstaje fatamorgana, jak działają soczewki, mamy też duży model światłowodów, laserową harfę, na której można pograć oraz stanowisko, gdzie można poobserwować bieg promieni światła" - powiedział dr Kajewski.

Ciekawostką jest tzw. krzywy pokój nazwany również przez pomysłodawcę "błędnym pokojem". Z jego pomocą, można przekonać się - jak to ujął Kajewski - "jak mózg płata nam różne figle". "Ściany i podłogi tego pokoju są krzywe względem tego co znajduje się na zewnątrz. Kiedy wchodzimy do środka nasze oczy widzą te piony i poziomy, podczas gdy błędnik mówi nam, że jesteśmy pochyleni. Wtedy mózg odbiera dwa sprzeczne sygnały. Pytanie, który sygnał wygra. To jednak zależy od cech indywidualnych człowieka" - wyjaśnia Kajewski.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć z wystawy.

ZagFizyki_16.jpgZagFizyki_06.jpgZagFizyki_13.jpgZagFizyki_12.jpgZagFizyki_15.jpgZagFizyki_01.jpgZagFizyki_07.jpgZagFizyki_09.jpgZagFizyki_03.jpgZagFizyki_14.jpgZagFizyki_08.jpgZagFizyki_04.jpgZagFizyki_10.jpgZagFizyki_02.jpgZagFizyki_05.jpgZagFizyki_11.jpg

Opracowała: dr B. Tyszka-Skorek

w opracowaniu wykorzystano materiały ze strony http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,397879,wystawa-w-katowicach---przystepnie-o-zjawiskach-fizycznych.html