Wycieczki

Interaktywna wystawa „Lecimy w kulki"

29 stycznia 2014 r. uczniowie klasy 6c - razem z dr Beatą Tyszką-Skorek i mgr Markiem Dzieżą - odwiedzili interaktywną wystawę „Lecimy w kulki" w Katowicach.
Wystawa pobudziła wyobraźnię dzieci i nauczyła kreatywności poprzez dobrą zabawę. Jedno popchnięcie kulki wprawiało maszyny w bardzo ciekawy i efektowny rodzaj ruchu z reakcją łańcuchową. Można było zobaczyć eksponat zrobiony z klocków lego i zagrać w ciekawszą wersję bilardu. Uczniowie zapoznali się z pojęciem energii potencjalnej i kinetycznej. Poćwiczyli zręczność i opanowanie.
Wspaniałą zabawką okazał się duży lejek, w którym raz puszczona kulka kręci się coraz szybciej, aż wpadnie do środka. Urządzenie to pokazało, jak działa przyciąganie grawitacyjne.
Pierwszy raz wszyscy mogli zobaczyć zegar kulkowy. Jego cechą charakterystyczną jest brak cyferblatu i wskazówek, w miejsce których pojawiają się korytka i kule. Kolejne kulki przesuwają się w taki sposób, że te ułożone na wyższych kondygnacjach pokazują minuty, a te na najniższej - godzinę.
Zachęcam Was do zobaczenia zdjęć z wystawy oraz krótkiego filmu - tutaj.


 

kulki_02.jpgkulki_11.jpgkulki_04.jpgkulki_10.jpgkulki_09.jpgkulki_14.jpgkulki_13.jpgkulki_07.jpgkulki_15.jpgkulki_08.jpgkulki_06.jpgkulki_03.jpgkulki_12.jpgkulki_05.jpgkulki_01.jpg


 

Opracowała: dr Beata Tyszka-Skorek