Wycieczki

OSF2014 1824 września 2014 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum Sportowego wzięli udział w „Osobliwościach Świata Fizyki”, które odbyły się w Zakładzie Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Opiekunami grupy były mgr M. Pawelczyk, mgr D. Kopczyńska, mgr H. Pilśniak oraz dr B. Tyszka - Skorek. Pokazy prowadzili znani wykładowcy: prof. dr hab. Ewa Talik, prof. dr hab. Bogusław Fugiel oraz dr Aneta Szczygielska.

Uczniowie wysłuchali trzech wykładów „Od huśtawki do rezonansu magnetycznego”, „Dźwięczna fizyka” oraz „W teatrze wysokich napięć.

          Młodzież poznała zjawisko rezonansu, które jest związane z przekazywaniem energii pomiędzy układami. Ponadto uczniowie zrozumieli czym jest ruch drgający - na przykładzie fali dźwiękowej- i jakie są jego własności. Utrwalili również wiedzę z elektrostatyki.

          Wszystkim spodobało się doświadczenie z klatką Faradaya. Klatka Faradaya to zamknięta przestrzeń osłonięta od otoczenia przewodnikiem (metalową siatką). Wewnątrz niej nie ma pól elektrycznych i natężenie pola elektrycznego jest równe zeru. W wypadku burzy, gdy nie mamy możliwości schronienia się w jakimś budynku, dobrym pomysłem jest zostanie w samochodzie. Nie jest to idealna klatka Faradaya, ale zabezpieczy przed piorunem. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej - to wysłuchajcie wywiadu dostępnego tutaj.

 

Zachęcam do obejrzenia zdjęć z pokazów.

Opracowała: dr Beata Tyszka-Skorek